האברך יענקי וייסברג

מאת דבורה ווגנר

האברך יענקי וייסברג

מאת דבורה ווגנר

"מה צריך הורה לעשות כדי שילדיו ילכו בתלם שהוא חרש עבורם?"

דרמה משפחתית מרגשת!

"האברך יענקי  וייסברג" הוא רומן משפחתי על הורות וגבריות, על אמונה ומשפחה, על תמימות והתפכחות.
זהו סיפור על אחים שנפרדו בנסיבות מפתיעות ועל המפגש המחודש.
זהו סיפור על החברה החרדית ועל התמורות שחלות בה, ומבוסס על מחקר עומק שכלל עשרות אברכים שדיברו בפתיחות על עצמם ועל הדילמות  שנתקלים בהם
זהו סיפורם המרגש של האחים יענקי וארי – הוייסברגים.

לרכישה בביט:
050-4943555

"מה צריך הורה לעשות כדי שילדיו ילכו בתלם שהוא חרש עבורם?"

תקציר הספר:

יענקי וייסברג נועד ללמוד תורה. חייו נעים על הציר שבין הבית לישיבה, עד שבצוהרי יום, בדיוק בזמן שהוא עומד להחזיר את ילדיו מהגן, מגיעה שיחת טלפון המטלטלת את עולמו; אחיו ארי, שיצא בשאלה ונודה מבית ההורים עשור לפני כן, תובע זכות אחים. ההיסוס הקריר שבו מתייחס אליו יענקי בשיחה הראשונה מתחלף בלא משים בחידוש הקשר החזק והעמוק שמשנה את חייהם.

סיפורם הסוחף של יענקי וארי מעביר את הקוראים מסע המעורר שאלות, לבטים וגילויים, דרך אירועי חיים המשנים את זהות הגיבורים ומעצבים אותה מחדש.

שייכות וזרות, אהבה ומסירות, קנאה ותחרות הם חלק מהסוגיות הנפרסות בעלילה רוויית השכבות, הרלוונטית כל כך לישראל של ימינו. שפתו העדינה והבוחנת של הסיפור נסמכת על מקורות יהודיים וישראליים, ומספקת נקודת מבט ייחודית על אבהות, על גבריות ועל החברה החרדית בישראל.

מה בדיוק מציק לך? הוא מתרעם. כפוי טובה שכמוך! צדקן! מתנשא!

גוער בו הקול שבפנים. הוא הרי נהנה מכל מה שבית חותנו יכול להציע,
בין אם זוהי הערכה כנה ללמדנותו, בין אם זוהי תמיכה בו כאברך כולל.
מעולם לא נטרו לו על שבתם עובדת קשה כל כך כדי לפרנס אותו, להפך,
הם מעודדים אותה וגאים בבחירתה להינשא לתלמיד חכם בהתהוות. אילו
רק ידעו את האמת, הצער מחלחל בו כמו כתם דיו שנשפך על קלף שספר תורה כמעט הושלם בו.

המלצות

וואו. לקח לי כמה פרקים להיכנס לעולמם של יענקי וארי ואז נשביתי בקסמו של הרומן המשפחתי הזה שכתוב בכנות חסרת רחמים ובפשטות כובשת תוך תשומת לב לכל ניואנס ומחשבה אפשרית של הדמויות הראשיות באופן שבסופו של דבר הביא אותי לכדי דמעות. יש לנו כאן יצירה ספרותית מרשימה שמטפלת בסוגיות חברתיות ומשפחתיות עכשוויות בצורה אנושית, סופר רגישה וחפה מפלצנות. בראבו!
גל ובר, עברית

הספר האברך יענקי וייסברג מתאר באופן רגיש ומשכנע את עולמם הפנימי של האחים לבית משפחת וייסברג ומשפחתם המורחבת, רובם חרדים בהווה ואחד מהם חרדי בעברו. מערכת היחסים המורכבת בין שני האחים לבית וייסברג מהווה ציר מרכזי לאורכו מתפתחת העלילה. המחברת היטיבה לתאר את מערכת הלחצים החברתיים, המשפחתיים והאישיים עמם מתמודדות הדמויות, והקורא מקבל אפשרות להציץ אל עולמם הפנימי של שני האחים – האחד חרדי והשני חרדי לשעבר – והנפשות הסובבות אותם. הרגישות המיוחדת והיכולת לתאר לפרטיו עולם רגשי ופנימי זה של גברים – אלה שחיים בתוך החברה החרדית ואלה שיצאו ממנה – הם נדירים בכתיבה הספרותית בעברית. יכולת זו מרשימה במיוחד נוכח העובדה שהסופרת היא אישה אשר איננה חרדית בעצמה. היכולת להבין עולם פנימי זה איננה עניין של מה בכך והיא תולדה של התבוננות ממושכת ומעמיקה של המחברת שבפרק הקודם של חייה גם כתבה דוקטורט על גברים בחברה החרדית. אמנם ידוע שסופרים גדולים חוקרים לעומק את נושאי כתיבתם, אבל פחות מוכרים המקרים בהם חוקר אקדמי משתמש במחקרו כבסיס ליצירה ספרותית, וגם משום כך מהווה הספר חידוש מרענן ותרומה משמעותית. הספר מומלץ בחום לכל מי שהחברה החרדית בת זמננו, ובמיוחד הגברים שבתוכה ואלו שהגיעו ממנה, מסקרנים אותו. תוך עיסוק בחומרים הללו נפרשת בפנינו דרמה משפחתית מטלטלת וסוחפת שנשזרת בכשרון רב.

יוחאי חקק, עברית

בשפתה העשירה והרגישה של הסופרת, הולך ונחשף בפנינו מסע שהוא בעיקרו מסע אל נבכי הנפש של הגיבורים. הצורך בהכרה, זוגיות, אבהות, משפחתיות ושייכות, עובר כחוט השני בחייהם ובמערכות היחסים של יענקי וארי. כל אחד מהם מתייסר ומתחבט בנושאים האלה בדרכו ומתוך עולמו. יענקי, שחי את העולם שהוא מכיר מילדות, מרגיש זרות בתוך עולמו שלו. ארי, שלכאורה בטוח בעולמו החדש, נע בו חסר בטחון ושניהם משוועים להכרה הבסיסית שבאה משייכות ומאהבה.

אהובה בר-לב, נוריתה

קראתי את הספר בשקיקה, אהבתי את הכתיבה, את התפתחות הדמויות, את הלבטים השונים של הדמויות.
בכל אופן, אני מאד ממליצה על הספר.
הוא ספר ממש טוב ומרחיב את בדעת, ומנסה להראות את "הצד השני".

נורית ויסמן, נוריתה

אני אתחיל בכתיבה המיוחדת של דבורה, כתיבה שהיא מעין ריקוד בין המילים, במרחבי העלילה, היא שולטת במה שהיא רוצה שתרגיש באותו רגע ומנצחת על מיתרי הרגש.
העלילה מאוד מותאמת לחברה המודרנית של היום ומעלה שאלות שמתאימות דווקא בתקופה שלנו.
מה ההגדרה של אבא? איפה המקום שלו בחינוך הילדים? לימוד תודה או חינוך הילדים?
הספר נוגע בנקודות מאוד רגישות בחברה החרדית ובחיבור עם החברה החילונית, אבל בסופו של דבר זה סיפור על אחדות. על ההבנה שצריך לשים את המחולקות בצד ופשוט לאהוב, כי בסוף כולנו בני אדם.

לוי צמח, אינסטגרם

דבורה מתארת בצורה אמינה ומעניינת את הרגשות של אנשים שונים בתחושותיהם, ברקעים מהם באו והדרכים בהן בחרו- ובכך מראה לנו את הניגוד, ואולי דווקא ההשלמה המקסימה של החברה היהודית הדתית בישראל על כל צבעיה וגווניה. 

ליזה, אינסטגרם

אבי מורי בעל הבית
אבהות חרדית בישראל: פרקטיקה, שינויים, חידושים ותמורות

ספר זה מבוסס על ממצאים מעבודת הדוקטורט של המחברת.
המחקר בחן ואפיין את כינונו של דגם אבהות חדש וייחודי, אותו כיניתי דגם האברך הפעיל. במודל זה כלולים אברכי כולל חרדיים המתפקדים כאבות פעילים.
מחקרים רבים מצביעים על השינויים המטלטלים שעוברת החברה החרדית בישראל. הסדר רב שנים אִפשר לגברים שהצהירו 'תורתו אומנו' להיסמך על פרנסת נשותיהם שעבדו כמורות וטיפלו בבית ובילדים.
בשלושת העשורים האחרונים מתרחש בהדרגה שינוי מהותי, זאת בשל רוויה במקצועות ההוראה בהן הועסקו בוגרות 'בית יעקב'. נשות אברכים כיום משתלבות במגוון רחב ביותר של מקצועות שדורשים את מחויבותן ונוכחותן גם בשעות שחורגות מן הזמן בו ילדים מצויים במוסדות הלימוד.
חפיפה מסוימת בין סדרי הלימוד בכוללים לבין שעות היציאה אל בתי הספר והגנים וחזרתם של הילדים הביתה, מאפשרת לאבות ללוות את הילדים בבוקר ולקבל את פניהם עם שובם.
שהיית אבות במחיצת ילדיהם כמטפלים המרכזיים מעוררת עניין, במיוחד לנוכח המבנה השמרני וההיררכי של החברה החרדית.

האברך יענקי וייסברג
מאת דבורה ווגנר

מחיר הספר 75 ש"ח
+
דמי  המשלוח: מתנה!

ניתן לשלם  גם  בביט בטלפון: 050-4943555 + הודעת ווטסאפ עם  הכתובת למשלוח.

הספר יישלח בתוך  7 ימי עסקים.

לרכישה בביט:
050-4943555

דבורה וגנר

על הסופרת:

ד"ר דבורה ווגנר חוקרת את פניה השונים של ההורות בישראל במשך שנים רבות. מחקרה על אבהותם של אברכים חרדים נחשב לפורץ דרך בתחומו והוא הציף את סוגיית הקשר שבין אבהות, גבריות, דת ולאומיות. בספר זה היא מנגישה את הדילמות הגדולות של המגזרים.
"האברך יענקי וייסברג" הוא ספרה הראשון.

מתוך הספר:

"מה בדיוק מציק לך? הוא מתרעם. כפוי טובה שכמוך! צדקן! מתנשא!

גוער בו הקול שבפנים. הוא הרי נהנה מכל מה שבית חותנו יכול להציע,
בין אם זוהי הערכה כנה ללמדנותו, בין אם זוהי תמיכה בו כאברך כולל.
מעולם לא נטרו לו על שבתם עובדת קשה כל כך כדי לפרנס אותו, להפך,
הם מעודדים אותה וגאים בבחירתה להינשא לתלמיד חכם בהתהוות. אילו
רק ידעו את האמת, הצער מחלחל בו כמו כתם דיו שנשפך על קלף שספר תורה כמעט הושלם בו.